W sobotę, 5 lipca odbyło się polsko-czeskie wydarzenie, czyli projekt pn. „Różany Przegląd Chórów i Zespołów Muzycznych w ramach Goczałkowickiego Festiwalu Róż/Růžová revue pěveckých sborů a hudebních skupin v rámci Goczałkowického festivalu růží”.
Festiwalowa scena przy Starym Dworcu w Parku Zdrojowym gościła artystów zarówno z Polski, jak i z Czech, którzy odpowiedzieli na ogólnodostępne zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju. Wydarzenie promowane było w naszym kraju oraz u naszych sąsiadów. W ten sposób zacieśniamy relacje transgraniczne, wzmacniamy współpracę oraz promujemy dziedzictwo kulturalne. W ramach przeglądu usłyszeliśmy wspaniałe pieśni i piosenki zarówno polskie, jak i czeskie. Finałem przeglądu był występ goczałkowickiego chóru Semper Communio z zespołem Art-Trio oraz koncert „Zakochana w Osieckiej” Moniki Mendrok-Miki z zespołem.
W naszej gminie gościliśmy 46-osobową delegację z miasta Šenov, z burmistrzem Tomášem Holušą na czele. Mieszkańców, przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń powitała wójt Gabriela Placha, która opowiedziała o Gminie Goczałkowice-Zdrój. Goście aktywnie brali udział w przeglądzie, zwiedzili też uzdrowisko oraz Ogrody Kapias. Była to okazja do poznania się, wymiany doświadczeń oraz poznania walorów turystyczno-przyrodniczych. Już wiemy, że nie był to pierwszy projekt, który Gmina Goczałkowice-Zdrój będzie realizowała z miastem Šenov!
W ramach wydarzenia można było podziwiać wspaniałe wystawy i aranżacje kwiatowe w Parku Zdrojowym oraz na Starym Dworcu, przygotowane przez lokalnych florystów, szkółkarzy i ogrodników. Zachwycaliśmy się wystawami róż, anturium, wystrojem mostków, altanek i nie tylko. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz tworzenia dekoracji kwiatowych na głowę, czyli fascynatorów. Piękne zdjęcia powstały przy ściance kwiatowej przy stawie Maciek. Dla dzieci przygotowano ciekawy program animacyjny. Wszyscy natomiast mogli częstować się pysznymi pączkami z różą.
Duże wrażenie na uczestnikach zrobił wieczorny mapping 3D. Dzięki niezwykłym animacjom świetlnym, fasada Starego Dworca wypełniła się pięknymi, kolorowymi roślinami i kwiatami.
Celem projektu jest pogłębianie więzi transgranicznych mieszkańców i instytucji pogranicza czesko-polskiego poprzez nawiązywanie nowych partnerstw w ramach organizacji imprezy między mieszkańcami z obszarów, które jeszcze nie współpracowały, a także obniżenie poziomu postrzegania utrwalonych stereotypów na temat Czechów/Polaków po obu stronach granicy.
Na realizację projektu pn. „Różany Przegląd Chórów i Zespołów Muzycznych w ramach Goczałkowickiego Festiwalu Róż/Růžová revue pěveckých sborů a hudebních skupin v rámci Goczałkowického festivalu růží” Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju pozyskał ponad 16 tys. euro. Dofinansowanie pozyskano w ramach Funduszy Małych Projektów Programu INTERREG Czechy-Polska 2021-2027.