Zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa Klubu Plastyków "Zdrzeadełko" w galerii Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na Starym Dworcu w Goczałkowicach – Zdroju.
Wystawa będzie czynna do końca lutego.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Członkowie Klubu Plastyków „Zdrzadełko” zapraszają wszystkich do udziału w dyskusyjnych spotkaniach artystycznych na temat:
– malowanie każdą techniką (na czym się da)
– wyszywanie, tkanie i haftowanie (co się chce i czym się da)
– rzeźbienie w drewnie, betonie i węglu (co wpadnie w ręce)
– lepienie z gliny, modeliny i masy solnej (dla potrzeby serca)
Jesteśmy również otwarci na inne techniki sztuki. Nie twórz „do szuflady” lecz zaprezentuj nam swoją pasję
a zostaniesz szczęśliwym człowiekiem. Będziesz mile widziany na spotkaniach, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 16:00 i nie są związane z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Przy domowym cieście i gitarze możesz poznać wiele ciekawych osobowości.
Klub Plastyków, później nazwany “Zdrzadełkiem”, rozpoczął działalność w czerwcu 1961 r. z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys. To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Jego członkowie spotykali się w różnych miejscach: w Klubie
nad Stawem, w mieszkaniach prywatnych, w przedszkolu nr 1, aż do 1986 r., kiedy to przejął ich PSS-Społem. Wówczas zyskali stałą siedzibę w ośrodku “Praktyczna Pani”. Od 1995 r. Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury.
Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Jednak ani wykształcenie, ani wykonywany zawód nie ma znaczenia jeśli chodzi o przynależność do “Zdrzadełka”. Cechą decydującą jest umiłowanie sztuki i działalność plastyczna.
Śledząc dzieje Klubu nie sposób zauważyć, jak jego działalność jest aktywna. Udział w wystawach w Katowicach, Mikołowie
i Krakowie, akcjach charytatywnych organizowanych przez różne instytucje, kościoły w Pszczynie i Starej Wsi oraz Sanatorium Reumatologiczne w Goczałkowicach-Zdroju, konkursach o “Paletę Brata Alberta” w Puławach, “Od Gminy do Województwa”
w Katowicach-Zawierciu na logo Fundacji Reumatologicznej w Goczałkowicach-Zdroju, corocznych konkursach w Strumieniu, Bielsku-Białej i Wilkowicach, plenerach w Miedźnej, Woli, Tychach – to tylko niektóre z form tej aktywności. Wielu z członków Klubu może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach,
a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.
W 2001 r. Klub Plastyków “Zdrzadełko” otrzymał nagrodę Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.
Obecnie do Klubu Plastyków należy 16 osób, ale należy również wspomnieć o osobach, których już nie ma wśród nas, które czynnie uczestniczyły w działalności Klubu. Byli to: Jarosław Serkizowski, Jadwiga Nijakowska, Maria Foltys, Jan Zawiła, Maria Żabińska, Maria Barwecka, Maria Małek, Teresa Mamok, Joanna Ostrowska, Maria Szulborska, Łucja Holisz, Danuta Nalewany, Jan Pakosiewicz, Anna Klaus, Lucyna Piłot.
Członkowie:
Euzebiusz Boroń
Helena Urbańczyk – Boroń
Monika Balcar- Konieczna
Paweł Kiermasz
Alicja Kroll
Marian Kuciel
Krzysztof Latała
Lidia Łebecka
Zofia Micza
Zofia Pelc
Romuald Romańczyk
Jerzy Rupa
Ewelina Szmajduch
Alicja Szymczak
Andrzej Wajda
źródło: PCKul