Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury, 14 listopada na sali Urzędu Gminy odbyła się kolejna edycja gwarowego konkursu recytatorskiego „Pogodejmy po naszymu”.
Od ponad dwudziestu lat w Goczałkowicach kultywowana jest tradycja utrwalania wśród najmłodszych poczucia tożsamości z rodzimą kulturą, która najlepiej wyraża się w potocznej codziennej mowie. Gwara, bo o niej mówimy stanowi wyznacznik swoistej przynależności do danego regionu, miasteczka, wsi. Dawniej była dziedzictwem kulturowym każdego człowiek, swoistym kodem kulturowym, który dzielił świat na „swoich” i „obcych”, a tym samym zaspakajał poczucie akceptacji i bezpieczeństwa w postaci przynależności do grupy społecznej, rodziny.
Idea organizacji konkursów, przeglądów gwarowych to współcześnie jedna z niewielu form umożliwiających przekazanie dzisiejszym pokoleniem ważnej treści – będąc obywatelami Europy, przede wszystkim jesteśmy przypisani do naszej małej ojczyzny, która kształtuje nas jako przyszłych obywateli.
Posiłkując się tą ideą po raz 21 uczniowie klas II i III szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego zostali zaproszeni do zaprezentowania swych recytatorskich umiejętności. Trzynastu uczestników oceniało czteroosobowe jury w składzie Zofia Szołdra, Beata Migacz, Małgorzata Paszek oraz Renata Waliczek.
Spośród uczestników, zdaniem jury na szczególną uwagę zasłużył Michał Sajdok z Pielgrzymowic, który wystąpił z autorskim tekstem pt. „Najlepsze jodło na Ślońsku”. Opowiadając widowni historię o „żuże” Michał jako jedyny uczestnik otrzymał wyróżnienie I stopnia. Pozostałym uczestnikom przyznano kolejno cztery wyróżnienia stopnia II oraz osiem stopnia III.
Zdaniem oceniających, z roku na rok poziom prezentowanej przez dzieci gwary niestety jest coraz słabszy, jednakże, jak podkreślili „na pochwałę zasługuje fakt, że wiele z pośród wybranych dziś utworów miało autorski charakter i nie było zapożyczonych z popularnych opracowań”.
Warto podkreślić, że gościem specjalnym i jak wspomniano, członkiem konkursowego jury była Renia Waliczek. Rodowita ślązaczka, absolwentka elitarnego kierunku studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego – silesiologi. Prywatnie, wielka i niekwestionowana miłośniczka wszystkiego co „nasze”, autorka gwarowych monologów i reportaży oraz laureatka nagrody specjalnej konkursu „Po naszymu, czyli po Śląsku”. Regionalistaka, jako kolekcjonerka oryginalnych śląskich strojów przygotowała dla wszystkich wyjątkową niespodziankę. Zaprezentowała widowni cztery tematyczne lalki, ubrane „po naszymu”, jednak nie do końca tak samo. Pierwsza ukazywała tradycyjny strój z serdakiem, młodej śląskiej dziewczyny z wiankiem. Druga w czarnej „jakli” i białym „fortuchu”, obrazowała śląską kobietę w dniu zaślubin. Trzecia, to odświętny strój kobiety w kwiecie wieku, a ostatnia ukazywała prostą i skromną codzienność ubioru „bez korali”, które były wyznacznikiem bogactwa i społecznego statutu.
Podsumowując. Uczmy swe pociechy gwary, niech obok poprawnej polszczyzny i języka literackiego stanie się ona dla nich we współczesnym świecie takim małym bonusem, który będzie stanowił o ich wyjątkowości, poczuciu dumy z tego kim są, a zwłaszcza, skąd pochodzą.
Protokół konkursowy:
Wyróżnienie I stopnia:
Michał Sajdok ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach.
Wyróżnienia II stopnia:
Lena Krzemińska,
Karol Kamiński,
Florian Bałuch,
Antonina Dzida
Wyróżnienia III stopnia:
Kamila Leśnikowska,
Amelia Górka,
Maja Łacek,
Jakub Krzyżowski,
Weronika Kiełkowska,
Witold Koziński,
Julia Szuster,
Julia Mazur