Kolorowe Goczałkowice ugościły rolników z całego powiatu
W sobotę, 1 września w Goczałkowicach-Zdroju odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Jerzego. Po jej zakończeniu niezwykle barwny korowód przejechał ulicami gminy, podziwiany przez mieszkańców i turystów. Lokalni rolnicy prezentowali w nim dawne tradycje oraz nowoczesne, imponujące maszyny. Trasa korowodu, jak i całe Goczałkowice zostały pięknie udekorowane przez mieszkańców, za co należą im się wielkie brawa!
Już na terenie przy ul. Rzemieślniczej wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha oraz wicestarosta Krystian Szostak z rąk starostów dożynek, Iwony i Wojciecha Kapiasów odebrali dożynkowy chleb, którym podzielili się z uczestnikami uroczystości. Część obrzędową prowadził Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”, zaprezentowała się też Goczałkowicka Orkiestra Dęta.
- Oddajemy hołd wszystkim pracującym na roli, wszystkim producentom rolnym, ogrodnikom, szkółkarzom, kwiaciarzom za Waszą codzienną pracę. Cieszmy się wszyscy z tego, co udało się zebrać, z tego, co udało się osiągnąć. Życzmy sobie, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba na codziennym stole – powiedziała wójt Gabriela Placha. - Gmina Goczałkowice może poszczycić się bardzo nowoczesną formą rolnictwa. Macie wspaniałych producentów rolnych, tabor świadczy o najwyższej klasie – zauważył wicestarosta Krystian Szostak. Z inicjatywy starostów dożynek wójt i wicestarosta pszczyński wypuścili w powietrze 100 biało-czerwonych balonów dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczystym świętowaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów i instytucji w powiecie pszczyńskim, działacze społeczni, rolnicy, licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz kuracjusze. Podczas dożynek wręczono wyróżnienia starosty pszczyńskiego - Żubry Pszczyńskie osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Nagrodę otrzymali Leokadia i Gustaw Biali, ogrodnicy z Goczałkowic, Mariola i Brunon Maśni z Poręby, których gospodarstwo uzyskało tytuł najbezpieczniejszego w województwie śląskim w 2018 r. i bierze udział w konkursie ogólnokrajowym, Wanda Wyroba, przewodnicząca KGW Ćwiklice i założycielka Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie” oraz Maria Zawierucha z Kobióra, która zajmuje się uprawą róż. Powiat nagrodził też Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”, który w tym roku obchodzi 65-lecie działalności.
Dożynki to podziękowanie, organizatorzy zadbali o to, by był to też czas zabawy. Można było przejechać się melexem i ciuchcią ulicami Goczałkowic, podziwiać wystawę sprzętu rolniczego, stoiska producenckie, zagrodę zwierząt hodowlanych, dla dzieci przygotowano dmuchańce. Po części oficjalnej nadszedł czas na radość i dobrą muzykę. Na scenie odbyła się biesiada z chórem Semper Communio i muzykami zespołu Art Music Trio. Wieczorem tłumy mieszkańców bawiły się z zespołem Baciary, a całość zakończyła zabawa taneczna z dj-em.
pk