Piękno Polskiego Krajobrazu, niemal sto lat temu stało się inspiracją dla Jana Bułhaka, który został okrzyknięty ojcem Fotografii Ojczystej. Idea, jaka narodziła się w głowie tego wybitnego artysty - za pomocą aparatu utrwalać ulotne chwile pejzaży polskich pól, wsi i miasteczek w swej prostocie trąci o geniusz, jakim kierował się jej pomysłodawca.
Po wielu latach, zamysł ten pozostaje nadal aktualny. Współcześnie, w czasach postępującej industrializacji dawny klimat otaczających nas „małych ojczyzn” wraz z rozwojem przemysłu odszedł bezpowrotnie. Warto zatem przybliżyć kolejnym pokoleniom to, co dla innych było dawniej wyrazem głębokiej miłości do kraju swego pochodzenia. Aby zrealizować ten cel, stowarzyszenie „Przeciw Nicości”, przy współpracy z Gminą Goczałkowice-Zdrój, goczałkowickim uzdrowiskiem oraz Powiatem Pszczyńskim zaprosiło wszystkich miłośników obiektywu (teoretyków i praktyków) do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Ojczystej.
Otwarcie festiwalu, odbyło się w czwartek, 29 września 2016 r., wernisażem wystawy fotograficznej „Powrót do źródeł” Pawła Pierścińskiego – twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Prace, tego wybitnego fotografika i dokumentalisty, zostały zaprezentowane w odrestaurowanych murach budynku „Starego Dworca”, gdzie pasjonaci fotografii artystycznej mogą podziwiać niezwykłe, krajobrazowe syntezy i pełne emocjonalnych odniesień portrety ziemi, jakie wykonywał Paweł Pierściński.
Na otwarcie kolejnego wernisażu, inicjatorzy, tego wyjątkowego przedsięwzięcia zaprosili nazajutrz, 30 września br., do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. W galerii ośrodka zaprezentowano zdjęcia trzech artystów: Lucyny Romańskiej, Agnieszki Tomiczek oraz Mieczysława Wielomskiego. Wystawa, która jest zbiorem prac powstałych w ramach kilkudziesięciu plenerów fotograficznych „Fotografia Ojczysta – XXI w.”, jak zauważa wspomniana powyżej Lucyna Romańska jest „sentymentalną podróżą, nie tyle do miejsc (bo te przedstawione na wystawie ciągle istnieją) lecz do pewnych wartości nie tylko estetycznych, ale i etycznych. Do świata, w którym człowiek stanowił część natury, czuł pokorę wobec jej sił i potrafił uszanować jej prawa.”
Z kolei, w sobotę, 1 października, w galerii WERANDA w goczałkowickim uzdrowisku odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy Fotografii Ojczystej, połączone z wręczeniem nagród. Jeden z uczestników konkursu – Marek Raba otrzymał z rąk Dyrektr GOK-u - Zofii Szołdry otrzymał specjalną nagrodę Wójta Gminy Goczałkowice-Zdrój.
Wszystkie otwarte w ramach festiwalu wystawy będzie można oglądać do końca października. Serdeczne zapraszamy!