Relacja z obchodów
Kultura, to jeden z najważniejszych wyznaczników naszego człowieczeństwa. Jak uważał wybitny angielski archeolog, antropolog i etnolog Edward Tylor, "Kultura, czyli cywilizacja w najszerszym znaczeniu etnograficznym, jest to pojęcie obejmujące wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawo, obyczaje i inne zdolności i przyzwyczajenia, zdobyte przez człowieka jako członka społeczeństwa. (...) katalog wszystkich objawów życia publicznego danego narodu, przedstawia to, co nazywamy kulturą."
W każdym środowisku, w różnych regionach świata objawia się w innych formach, tradycjach i zwyczajach. Kultura zachodu, która obejmująca kontynent Ameryki Północnej i Europy na przestrzeni minionego półwiecza uległa znacznemu ujednoliceniu. Jednak niezmiennie można zauważyć rozróżnienie pomiędzy kultura szerszą, masową, a kulturą lokalną, o znacznie mniejszym zasięgu.
Na wsiach i małych miasteczkach głównym wyznacznikiem życia kulturalnego pozostają miejscowe domy i ośrodki kultury, które generują różnorodne wydarzenia artystyczne.
Instytucje, te niejednokrotnie są jedynymi miejscami, gdzie lokalna społeczność, dzieci, młodzież i dorośli mają okazję uczestniczyć w tzw. ofercie kulturalnej, obejmującej warsztaty, spotkania tematyczne, wyjazdy, koncerty, imprezy plenerowe itp.
Pracownikami odpowiedzialnym za koordynację tych wszystkich działań są animatorzy kultury (z łac. Animo – tchnąc życie w coś), którzy różnymi metodami i za pomocą różnych środków aktywizują społeczeństwo, rozbudzają zainteresowania, pokazują nowe metody spędzania wolnego czasu. Jednym słowem, są to osoby, które starają się zaspokoić potrzeby kulturalne człowieka.
Co roku, 29 maja obchodzony jest Światowy Dzień Animatora Kultury. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury, po raz pierwszy, w Ogrodach Pokazowych KAPIAS zorganizował spotkanie, na które zaprosił ludzi reprezentujących miejscowy świat sztuki oraz ludzi, w codziennym działaniu, czynnie wspierających działalność goczałkowickiej instytucji.
Uroczystość była okazją do wręczenia PALETY GOK-u – debiutującej nagrody, przeznaczonej dla tych, którzy swym życiem i działaniem kształtują i reprezentują lokalną kulturę. Laureatem tegorocznego wyróżnienia został Pan Stanisław Hochuł – goczałkowicki artysta, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor wielu prac, rzeźb i pomników, z których wymienić należy chociażby katowicki Pomnik Ofiar Katyńskich, bytomską rzeźbę plenerową, czy też liczne działa o charakterze sakralnym.
Stanisław Hochuł sam o sobie – „… interesuje mnie rzeźba pełno przestrzenna, to znaczy taka, że składające się na nią formy są w pełni urzeczywistnione i opracowane jako masy przeciwstawne. Dzięki doświadczeniu i obserwacji natury odkrywam, że pewne właściwości rzeźby nabierają dla mnie fundamentalnej wagi. Są to: prawda w stosunku do materiału, pełne urzeczywistnienie trójwymiarowości oraz wizja i ekspresja. Od początku mojej pracy problem tworzywa rzeźbiarskiego stawiałem jako pomost do osiągnięcia zamierzonego celu artystycznego. Tworzę swoje rzeźby z myślą, współgrały z otoczeniem; rzeźba podobnie jak architektura jest sztuką przestrzenną. Podpatruję fakturę tworzywa, aby nadać mu kształt zgodny z jego naturą…”
Serdecznie gratulujemy i z naszej strony wierzymy, że daliśmy początek niezwykłej tradycji honorowania (w miejscowym zasięgu) wszystkich, wrażliwych na duchowe piękno otaczającego nas świata.