W ramach obchodów XI Festiwalu Róż zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy i projektu modowego "Etno". Wystawę będzie można oglądać w budynku Starego Dworca (wejście od strony peronów) w godz. 10.00 - 20.00. Wernisaż wystawy zaplanowano w sobotę na godz. 15.00. Pokaz "Etno" odbędzie się w niedzielę o godz. 15.00 na scenie głównej przy Starym Dworcu.
„Etno” jest autorskim projektem makijażystki, kostiumografki i projektantki Beaty Bojdy, absolwentki wzornictwa łódzkiej WSSiP, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku.
Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest prawie pięćdziesiąt, były między innymi, tzw. „pająki ”wykonane z krepinowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na Podhalu, wsiach podkarpackich, małopolskich, kurpiowskich, w okolicach Żywca – Jeleśnia, czy Opoczna. Tam właśnie, w jednym ze skansenów powstały pierwsze krepinowe korony oraz wieńce. Kiedyś używano ich do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Zdjęcia wykonali zaproszeni przez artystkę fotografowie, między innymi: Adam Słowikowski, Natalia Bylok, Diana Błażkow, Dorota Koperska, Ewa Wolf, Bubusława Górny czy Roman Hryciow, zazwyczaj na czarnym neutralnym tle, aby nie odwracać uwagi od nagromadzenia detali, zarówno w stroju, jak i makijażu. Całość to eklektyczny kolaż różnych stylów i różnych światów tak charakterystycznych dla etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych, często unikatowych tkanin i kostiumów zaprojektowanych czy kupionych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata i tej, którą wykonała projektantka.
„ Etno” było pokazane w londyńskiej” The Brick Lane Gallery”, w Paryżu w ramach polskich dni „Cool Concept”, w krakowskiej galerii fotografii „Trzecie Oko”, w Bielskiej Galerii BWA, w Budapeszcie w Instytucie Polskim oraz w pięknej przestrzeni starego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Oczywiście przez okres prawie pięciu lat projekt ewaluował, przechodził różne metamorfozy, czasem zmianę tła na kwiatowe, ale zawsze w centrum uwagi były bajecznie kolorowe korony i wieńce z krepinowych kwiatów oraz artystyczny makijaż, który wykonała artystka.
Dwa lata temu projekt wzbogacił się o kolekcję kostiumów, kapeluszy oraz turbanów, które zostały zaprojektowane przez artystkę specjalnie na Expo w Dubaju, gdzie miały premierę w styczniu 2022 roku.