Dzień Polskiej Niezapominajki, to święto obchodzone 15 maja. Ma przypominać o ochronie, różnorodności przyrodniczej naszego kraju, o zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski – redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”, który w 2002 r. postanowił stworzyć polską alternatywę dla amerykańskiego Święta Zakochanych. Jak twierdził: „Polska Niezapominajka jest zachętą, aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej” i „wielkiej Ojczyzny”, przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli (…)”.
W to autorskie przedsięwzięcie z czasem zaangażowało się szereg instytucji i osób: pszczelarze, szkółkarze, leśnicy, szkoły, przedszkola, liczne czasopisma, Lasy Państwowe, Państwowy Instytut Geologiczny itp., które promują najważniejsze wartości płynące z zapoczątkowania tego niezwykłego święta.
Polska Niezapominajka odbiła się szerokim echem również w lokalnych środowiskach. Najlepszym tego przykładem jest literacko-plastyczny konkurs dla dzieci i młodzieży – „NIEZAPOMINAJKA”, który z powodzeniem, organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gospodarstwo Szkółkarskie KAPIAS w Goczałkowicach-Zdroju.
W ramach tegorocznej edycji po raz drugi poświęconej tematowi ekologii należało odnieść się do trzeciego i czwartego wersu refrenu piosenki Marka Grechuty „Zostawcie nam”: “Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach, Czyste powietrze, zimą czysty śnieg”.
Na konkurs łącznie wpłynęło 150 prac plastycznych oraz 24 utwory literackie. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 21 maja 2024 r., w pięknej scenerii Ogrodów Pokazowych Kapias. Staraniem organizatorów tradycyjnie wydano tomik poezji, zawierający wszystkie utwory, które nadesłano na konkurs. Prace plastyczne można obejrzeć do 27 maja na terenie ogrodów.