We wtorek 21 listopada w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju odbył się XXVI konkurs gwarowy „Pogodejmy po naszymu”.
Śląska gwara to spuścizna minionych pokoleń i elementarna część kultury Górnego Śląska. To obraz języka żywego, obecnego w życiu wielu tradycyjnych rodzin, gdzie nadal pozostaje intymnym językiem prywatności. Archetypiczne piękno tej mowy, jej bogactwo i żywotność przyczyniają się na co dzień do budowania poczucia przynależności i przywiązania do granic swej małej, regionalnej ojczyzny.
Na utrwalanie „godki” śląskiej, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia ważny wpływ mają inicjowane przez miłośników tradycyjnej kultury: zespoły regionalne, liczne przeglądy i konkursy gwarowe, które stwarzają sposobność do odkrywania źródeł swego pochodzenia i budowania tożsamości.
Do ich kręgu należy organizowany od lat w naszej miejscowości międzygminny konkurs.
W tegorocznej edycji udział wzięło 13 uczestników reprezentujących klasy II i III szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego.
Na scenie, dzieci zaprezentowały cechujące się dużą dozą realizmu i autentyczności teksty własne oraz tłumaczone z literatury utwory Marka Szołtyska. Jury w którego składzie znalazła się m.in. radna i emerytowana dyrektor GOK – Małgorzata Paszek oraz Ewelina Rolska – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Goczałkowicach oceniając umiejętności recytatorskie, dobór repertuaru oraz indywidualną interpretację, postanowiło przyznać trzy wyróżnienia I stopnia, sześć wyróżnień stopnia II oraz cztery stopnia III. Pośród najwyżej oceniony znalazła się Olga Białas, reprezentujące goczałkowicką szkołę.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim dzieciom wraz z nauczycielami za podjęcie wyzwania i udział w konkursie.