W lipcu goczałkowickie instytucje kultury tradycyjnie zaprosiły wszystkich zainteresowanych do udziału w wakacyjnej ofercie na rodzinne wyjazdy, konkursy i warsztaty.
W pierwszym miesiącu wakacji zorganizowano siedem wycieczek skierowanych do najmłodszych, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Dinozatorland to pierwsza z propozycji jaka znalazła się w przygotowanej na ten rok ofercie. Park rozrywki w Zatorze zachwycił wszystkich uczestników i okazał się pod wieloma względami wyjątkowy. Ruchome dinozaury, park mitologiczny wraz z tramwajem wodnym, centrum owadów , wesołe miasteczko to jedne z wielu atrakcji jakie dla dzieci oferuje to ciekawe miejsce.
Wśród znanych i lubianych kierunków, których nie trzeba było reklamować znalazła się Legendia, czyli Śląskie Wesołe Miasteczko, które pomimo nieco zmiennej aury sprawiło wiele radości zarówno małym, jak i nieco większym uczestnikom.
Stryszawa i Lanckorona to kolejny kierunek naszych kulturoznawczych wyjazdów. Na wakacyjnej trasie zwiedzania znalazło się Beskidzkie Muzeum Zabawki Drewnianej, Muzeum Etnograficzne, rynek w Lanckoronie - klimatycznym miasteczku w którym zatrzymał się czas oraz wizyta w pracowni Ireny Zgudy - autorki lokalnej wycinanki.
W dalszej kolejności wybraliśmy się do pobliskiej Brennej na Bajkowy Szlak Utopca. Podczas wyprawy poznaliśmy niesamowite przygody Utopca - Gazdy Brennicy. Udaliśmy się do „Grabowej Chaty” gdzie rozciąga się piękny widok na Trzy Kopce Wiślańskie, Równicę, Czantorię, osiedle Świniorka i Halę Jaworową oraz odwiedziliśmy „Ogród Bajek”, w którym dzieci poznały legendy i podania z regionu Beskidu Śląskiego. Górski spacer poprzedziła wizyta w miejscowej szkole podstawowej gdzie znajduje się obserwatorium "Zwierza Nietoperza".
Opole, historyczna stolica Górnego Śląska, była następnym punktem w wakacyjnej ofercie GOK-u i GBP. Intensywnie, ale z dużym bagażem nowych doświadczeń zwiedziliśmy miasto znane jako mekka polskiej piosenki. Na naszej trasie znalazł się m.in. słynny amfiteatr wraz z muzeum poświęconym artystom występujących na opolskiej scenie w trakcie minionych 60 lat oraz liczne zabytki historyczne jakie można odnaleźć w tym pięknym miejscu. W dalszej części wyprawy udaliśmy się do największego w Polsce prywatnego muzeum sztuki sakralnej , a dalej w kierunku góry św. Anny. Na miejscu obejrzeliśmy z bliska pomnik "Czynu powstańczego" autorstwa Xawerego Dunikowskiego oraz zwiedziliśmy bazylikę oraz klasztor Ojców Franciszkanów.
„Trójstyk” granic Polski, Czech i Słowacji w Jaworzynce - Trzycatku oraz Geo Park w Glince to kierunek przedostatniego z kulturoznawczych wyjazdów wakacyjnych. Miejsca piękne, ciekawe i godne polecenia. Szkoda, że kapryśna pogoda pokrzyżowała nam plany na plażowanie.
Wizytą w ZOO w czeskiej Ostrawie zakończyliśmy naszą "wakacyjną frajdę z GOK i GBP". Ponad stu osobowa grupa spędziła dzień wypoczywając i relaksując się w pięknym otoczeniu fauny i flory.
Stacjonarnie, w każdą środę zaprosiliśmy dzieci wczesnoszkolne do udziału w mini półkoloniach. W programie znalazły się: twórcze warsztaty instrumentalne z Bogdanem Szymurą, warsztaty szycia pod okiem Renaty Załuckiej oraz warsztaty taneczne z instruktor Zuzanną Leśniak. A na "deser" pyszny obiad w goczałkowickim uzdrowisku i seans w Grocie Solnej. Nad koordynacją zajęć i bezpieczeństwem wychowanków czuwała - Sandra Olszak.
Z oferty wakacyjnej goczałkowickich instytucji kultury skorzystało 429 osób.
Do końca sierpnia czekamy na wakacyjne zdjęcia oraz własnoręczne wykonane pocztówki z podróży. Prace należy składać w siedzibie biblioteki.