Dożynki, tradycyjne święto plonów, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla każdej gminy wiejskiej. Jest to pokłon w kierunku wszystkich rolników, okazja do podziękowania za ich codzienny trud i ciężką pracę. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na tegoroczne obchody, które odbędą się 3 września na łące "u Makusia".
Tradycja obchodzenia w Polsce dożynek sięga przełomu XVI i XVII wieku. Wyprawiali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to: zabawa, poczęstunek i tańce – nagroda za sumiennie wykonaną pracę, którą poprzedzał uroczysty pochód i wręczenie wieńca gospodarzom – dziedzicom.
Wieńce dożynkowe mogły mieć różnorodny kształt. Począwszy od zwyczajnych snopków zboża, przybranych kwiatami i wstążkami, skończywszy na misternie wyplatanych czteropałąkowych koronach.
U schyłku XIX wieku na wzór dożynek dworskich, bogaci gospodarze zaczęli urządzać dożynki wiejsko-gospodarskie. W okresie międzywojennym narodził się zwyczaj wyprawiania dożynek gminnych i powiatowych, który przyjął się również po II wojnie światowej. Z kolei po roku 1980, dożynki, oprócz uroczystości rolniczej przyjęły charakter religijny, przybierając formę podziękowania Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe zakończone żniwa i za zebrane plony.