Miesiąc lipiec zapisał się pod znakiem wakacyjnej oferty przygotowanej przez goczałkowickie instytucje kultury. W programie można było znaleźć szereg ciekawych wyjazdów, warsztatów i konkursów, które zostały przygotowane z myślą o rodzinnym spędzeniu czasu wolnego.
Pośród zaplanowanych wycieczek na pierwszy plan wysunęło się ZOO w Ostrawie. Jest to zaprzyjaźnione miejsce, które dane nam było odwiedzać już kilkukrotnie. Malowniczo położony ogród, z bogactwem flory i fauny, a także bogatą ofertą rekreacyjną dla najmłodszych stanowi doskonałą przestrzeń do wypoczynku.
Na kolejny wyjazd zaprosiliśmy naszych uczestników do województwa małopolskiego. Na mapie zwiedzania znalazł się Kraków, w którym odwiedziliśmy piękne i niepowtarzalne Muzeum Czartoryskich, prezentujące jedne z najcenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce, co dla każdego miłośnika historii i sztuki powinno być punktem obowiązkowym, oraz Tyniec - najstarsze w kraju czynne opactwo. Trzeba przyznać, że poczuliśmy niezwykły klimat minionych stuleci.
Trzecia propozycja zabrała nas do czasów rodem z dzikiego zachodu. Jak zapewne wszyscy zgadują, wybraliśmy się do westernowego miasteczka TWINPIGS w Żorach. Tego miejsca zapewne nie trzeba szeroko przedstawiać. Stylizowane budynki, karuzele, kina, grupy rekonstrukcyjne to tylko część z wielu atrakcji, z jakich można tam skorzystać. Jednym słowem moc atrakcji i dużo dobrej zabawy.
Oczywiście nie spoczęliśmy na laurach. Już w następny wtorek pełni energii, w towarzystwie członków Klubu Seniora wysiedliśmy u podnóża jednej z największych atrakcji i perełek Szlaku Orlich Gniazd. Mowa oczywiście o zamku w Ogrodzieńcu. Naszym celem było zwiedzenie ruiny czwartego co do wielkości w Polsce tego typu obiektu oraz zrekonstruowanego grodu królewskiego na Górze Birów, gdzie pierwsze ślady osadnictwa datuje się na 30 tys. lat p.n.e. Z tego miejsca słowa uznania kierujemy w stronę niezwykłej pani przewodnik, która zabrała nas na wyjątkowy spacer przez epoki historyczne.
Punkt piąty w naszej ofercie został zaplanowany pod hasłem „odkrywamy mniej znane atrakcje w naszym województwie”. Dwugodzinny rejs Kanałem Gliwickim w połączeniu ze zwiedzaniem Pałacu w Pławniowicach okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem, a pobyt nad Jeziorem Pławniowickim pozwolił grupie na nieco wytchnienia w upalny dzień. Dziękujemy Kapitanowi za interesujące warsztaty wiązania marynarskich węzłów.
Przedostatni z siedmiu wyjazdów sprawił nam największy zawód. Góra Żar po raz kolejny nie była dla nas łaskawa. Goczałkowicką grupę przywitała chłodem i mgłą, a ulewny deszcz uniemożliwił plażowanie nad Jeziorem Międzybrodzkim, jedynie kiełbaski z grilla poprawiły nam nieco zawiedzione nadzieje.
Na zakończenie postanowiliśmy nieco zmienić klimaty i pokusić się o obejrzenie wyjątkowej atrakcji, jaką można po kilku latach rewitalizacji ponownie odwiedzić na terenie Śląskiego Parku Rozrywki.
Zamiast historii, kultury i rekreacji zaproponowaliśmy sporą dawkę nauki, astronomii i techniki wybierając się do Planetarium, gdzie obejrzeliśmy m.in. wystawę stałą, seans filmowy oraz udaliśmy się na niecodzienną wieżę widokową. Polecamy tym, którzy nie mieli okazji skorzystać.
Oferta wakacyjna to również propozycje stacjonarne. Największym zainteresowaniem cieszyły się poniedziałkowe warsztaty artystyczne koordynowane przez Annę Hakę-Otrębę, wspaniałą instruktor, z którą mamy przyjemność współpracować od wielu lat. W ramach zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi metodami i technikami pośród których znalazło się malarstwo sztalugowe, decoupage, ceramika, filcowanie, kaligrafia, a nawet szycie Eco toreb na zakupy. Niestety, ze względu na małą frekwencję odwołane zostały animacje, które miały odbywać się na boisku przed siedzibą organizatorów.
Wciąż trwają wakacyjne konkursy Gminnej Biblioteki Publicznej. Do 26 sierpnia można dostarczyć prace w ramach konkursu fotograficznego „Moja przygoda z książką” oraz konkursu na najciekawszy komiks obrazujący wakacyjną przygodę. Zachęcamy do udziału.
źródło: Gminny Ośrodek Kultury