25 lutego w województwie śląskim zakończyły się ferie dla dzieci i młodzieży. Przez dwa tygodnie, goczałkowickie instytucje kultury oferowały szereg ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu w trakcie przerwy zimowej.
Pośród zaplanowanych wydarzeń znalazły się wyjazdy, konkursu oraz szereg stacjonarnych warsztatów i zajęć tematycznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się rodzinne wycieczki. Pierwsza, została zorganizowana do Legendii – Śląskiego Wesołego Miasteczka. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, które od wczesnych godzin rannych stawiały realizację przedsięwzięcia pod dużym znakiem zapytania, ponad 100 osobowej grupie udało się zwiedzić niezwykły Ogród Świateł – zimową atrakcję opartą na baśni o Alladynie i zaczarowanej lampie. W trakcie kolejnych wyjazdów, odwiedzono Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, gdzie dzieci miały okazję obejrzeć wyjątkową sztukę pt. „Złodziej czasu”. Ta piękna historia o głębokim znaczeniu, ukazała młodym widzom jak ważny i cenny w życiu każdego człowieka jest czas. Dzień później odbyła się wizyta do Multikina w czechowickiej Starej Kablowni na bajkę pt. „O czym marzą zwierzaki”. Ostatnim punktem w wycieczkowej ofercie GOK i GBP był rodzinny wyjazd na kulig do Istebnej.
Piękna pogoda, jaka przywitała grupę na Przełęczy Kubalonka sprawiła, że pobyt w górach dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń estetycznych. Słońce w połączeniu ze śniegiem sprawiło, że piękno otaczającej przyrody zachwycało, a dla dzieci dodatkowo umożliwiało skorzystanie z białego szaleństwa. Dodatkowo, organizator zadbał, aby w programie znalazła się również szczypta kultury. Tym samym, w drodze powrotnej udano się do Koniakowa, aby na miejscu poznać folklor Trójwsi i całego Beskidu Śląskiego. Odwiedzono unikatowe na skalę Polski Muzeum Koronki oraz Centrum Pasterskie, gdzie można zaznajomić się z tradycją wypasu owiec w tym regionie i produkcją miejscowych serów.
Z kolei w siedzibie instytucji, można było skorzystać z innych ciekawych propozycji na wypełnienie wolnych od nauki dni. Ferie rozpoczęły się niezwykle twórczo i artystycznie, spotkaniem autorskim i bajkowymi warsztatami z Kici Nici, bohaterkami bajek dla dzieci. Spośród kolejnych atrakcji, dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze z filcowanie oraz z „hand made” z własnoręcznego szycia maskotek. Pierwsze, odbywały się pod okiem instruktor GOK Magdaleny Kunysz-Pudełko, drugie zostały zorganizowane w ramach pracowni RediRenia Renaty Załuckiej. Ponadto, dzieci mogły wziąć udział w przedstawieniu „Przygody Pana Maluśkiewcza” wystawionym przez grupę „O’Teatr”, które poprzedzone zostały warsztatami lalkarskimi. W ramach zabawy z aktorami dzieci poznały kuluary sztuki aktorskiej oraz różnorodne rodzaje lalek, jakie można spotkać na deskach teatru m.in. jawajki, mapety, pacynki, kukiełki, lalki planszowe oraz lalki opisujące przedmioty. Każda choć inna była dla nich na swój sposób wyjątkowa. Jedne niezwykle proste, zrobione z kartonów i pudełek, inne profesjonalne, wykonane przez specjalistycznych lalkarzy.
Podsumowaniem wspólnych zabaw był karnawałowy bal przebierańców dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz nowość w dotychczasowej ofercie – spotkanie z popularnym TikTokerem i Youtuberem. Z młodzieżą spotkał się znany ze swych profili internetowych „Warjat Radek”, który od „kuchni” pokazał uczestnikom jak wygląda i jaki charakter ma jego niecodzienna praca.
W ofercie, przygotowanej na ferie znalazły się również propozycje, które nie wymagały wychodzenia z domu. Mowa to o autorskiej zimowej krzyżówce oraz konkursie na komiks z bałwankiem w roli głównej.
Wraz z zakończeniem ferii, zapraszamy do udziału w naszych stałych warsztatach: tanecznych, plastycznych, językowych, muzycznych, językowych itp. oraz do udziału w naszych propozycjach plenerowych i wyjazdach wakacyjnych.