Ukazał się II tom „Goczałkowickiego słownika biograficznego”. Zawiera prawie 60 biogramów osób zasłużonych dla Goczałkowic-Zdroju.
Inicjatorką spisania życiorysów ważnych dla naszej gminy osób była prof. Wiesława Korzeniowska, Honorowy Obywatel Goczałkowic-Zdroju. I tom „Goczałkowickiego słownika biograficznego” został wydany przez Urząd Gminy w 2012 r. Prezentacja i promocja książki zainaugurowała uroczyste obchody 20-lecia gminy.
Duże zainteresowanie sprawiło, że zdecydowano o kontynuacji publikacji. Ukazał się II tom „Goczałkowickiego słownika biograficznego”. Jest to wydanie poprawione i rozszerzone, ponownie pod redakcją prof. Wiesławy Korzeniowskiej. „Jego motto można określić słowami: Ocalić od zapomnienia! Utrwalić jak najwięcej z tej przeszłości, która już odchodzi! Dać świadectwo patriotyzmu, zaangażowania i niezwykłej postawy zwyczajnych ludzi wobec drugiego człowieka, historii i swojej „małej ojczyzny!”. W słowach tych najdobitniej można wyrazić sens tworzenia naszego słownika” - napisała w przedmowie Maria Ożarowska, sekretarz gminy oraz koordynator prac nad słownikiem z ramienia Urzędu Gminy.
II tom to prawie 60 nowych biogramów. Powstały one także dzięki zaangażowaniu mieszkańców Goczałkowic, którzy udostępnili rodzinne pamiątki, przekazali propozycje biogramów czy materiały źródłowe. „Przeglądając kolejne strony naszego 'Słownika...' odkrywamy niezwykle interesujące życiorysy animatorów życia kulturalnego, lekarzy, dyrektorów, pierwszego w dziejach Goczałkowic studenta, pierwszego policjanta, pierwszej położnej, uczestnika rejsu dookoła świata, nadzorcy stawów, założyciela Kółka Rolniczego, kandydata na posła do Sejmu pruskiego, kapelmistrza, harcerzy, ogrodników, pracownika poczty, mamki księcia pszczyńskiego i wielu innych ciekawych, zacnych postaci” - pisze Maria Ożarowska. Publikacja zawiera także rysunki znanych goczałkowickich obiektów, autorstwa Adama Malarka.
II tom słownika został wydany na przełomie 2019 i 2020 r. - Pierwotnie planowaliśmy połączyć promocję książki z ważnymi rocznicami, które przypadają w tym roku: 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce czy 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Niestety, nie udało się to ze względu na pandemię i sytuację epidemiologiczną – przyznaje Maria Ożarowska, sekretarz gminy.
„Goczałkowicki słownik biograficzny” - II tom jest dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goczałkowicach-Zdroju oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie.
Dziękujemy prof. Wiesławie Korzeniowskiej, która podjęła się trudu redagowania „Goczałkowickiego słownika biograficznego”. Dzięki jej zaangażowaniu i pracy pamięć o kolejnych ważnych dla Goczałkowic osobach została utrwalona!
Dziękujemy również osobom, które opracowały biogramy zawarte w słowniku, przekazywały cenne materiały historyczne. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji.