W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury 21 listopada odbyło się podsumowanie XXII konkursu gwarowego "Pogodejmy po naszymu".
Doroczny przegląd skierowany jest do uczniów klas II i III szkół podstawowych z powiatu pszczyńskiego. Jego celem i głównym założeniem jest utrwalanie wśród najmłodszego pokolenia tradycji regionalnych, śląskiej kultury i rodzimej gwary, którą coraz rzadziej nasze dzieci posługują się w codziennym życiu.
W tegorocznej edycji wzięło udział 13 uczestników, którzy zaprezentowali teksty gwarowe poruszające różnorodną tematykę. Do najcenniejszych należały te autorskie, pisane od serca, które przytaczają historie z życia wzięte, rodzinne wydarzenia i nietuzinkowe sytuacje. Duże znaczenie przy ocenie kładzie się również na styl gwary, dostosowanie tekstu do wieku uczestnika, wyraz ogólny oraz strój.
Biorąc pod uwagę te kryteria, jury postanowiło przyznać jedno wyróżnienie I stopnia, które otrzymał uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju – Florian Bałuch. Chłopiec zaprezentował tekst własny pod tytułem „Moplik” (dla niewtajemniczonych, chodzi o motor). Dodatkowo wręczono trzy wyróżnienia stopnia II oraz osiem stopnia III.
Decyzją jury, przyznano także wyjątkowe wyróżnienie – nagrodę Dyrektora GOK-u, którą wręczono Hannie Garus z Kryr. Jej występ zachwycił formą wyrazu i treścią przygotowanego utworu pt. „Tako żech je i tako łostana”.
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim dzieciom, które wzięły udział w przeglądzie oraz nauczycielom, które przygotowały dzieci do udziału w występie. Mamy nadzieję, że pomimo zaniku dawnych zwyczajów i praktyk ludowych naszą piękną „śląską godkę” będzie można ciągle słyszeć w domach i na ulicach. Niech wszyscy wiedzą, że Ślązacy nie gęsi, że swój język mają.
Ewelina Sowa-Mrzyk