Festiwal Róż: piękna impreza tworzona przez samych mieszkańców
Zachwycające wystawy kwiatów, warsztaty, konkursy oraz koncerty na najwyższym poziomie przygotowano w ramach tegorocznego Goczałkowickiego Festiwalu Róż, który odbył się w dniach 30 czerwca – 1 lipca.
Róże – to jedne z tych kwiatów, które wręczamy albo otrzymujemy najczęściej. Na przełomie czerwca i lipca Goczałkowice pełne były tych niezwykłych kwiatów. Goczałkowicki Festiwal Róż ponownie zachwycił. I to dzięki pracy i zaangażowaniu samych mieszkańców gminy! Bo to oni tworzą tę imprezę. To dzięki goczałkowickim ogrodnikom i szkółkarzom można było na nowo zakochać się w różach.
Lokalni ogrodnicy przygotowali zachwycającą wystawę, którą w sobotę i niedzielę można było podziwiać na Starym Dworcu. W ciągu dwóch dni kilkadziesiąt odmian róż obejrzało kilka tysięcy osób! Oprócz oglądania kwiatów, można było też z nimi popracować. W warsztatach florystycznych dla dzieci i dorosłych udział wzięło ok. 100 osób. Przygotowano pokaz florystyki Alessandro z motywem ślubno-weselnym. W finale można było podziwiać gotowe dekoracje ślubne oraz... parę młodą! Sobotnie popołudnie to także cykl spacerowych koncertów w wykonaniu młodych muzyków na tle ujmującego krajobrazu stawu Maciek. Ogrody Pokazowe Kapias przygotowały aranżacje altanek w Parku Zdrojowym, a na trasie Gwarek – Stary Dworzec bezpłatnie kursował festiwalowy melex.
Już od piątku, 29 czerwca Stowarzyszenie Przeciw Nicości zaprosiło do Galerii Weranda na wystawę Ireny Zgudy pt. „W ogrodzie sztuk – malarstwo i wycinanka artystyczna”. Wystawę nadal można tam podziwiać. W Gwarku otwarto natomiast wystawę prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Kwiaty polskie”. Ta wystawa również cały czas jest dostępna.
W niedzielę na scenie w parku przygotowano atrakcje muzyczne. Najpierw zaprezentowały się dzieci i młodzież z okolicznych szkół, podopieczni POPP w Pszczynie. W przeglądzie chórów udział wzięło pięć zespołów: Movimento (Czechowice-Dziedzice), Słowiczek (Katowice-Kostuchna), Cantemus (Pszczyna), Piano-forte (Radostowice) oraz Semper Communio (Goczałkowice-Zdrój). Na zakończenie wystąpił Janusz Radek z Projektem Muzycznym 1918-2018.pl. To był hipnotyzujący występ charyzmatycznego artysty, który zadowolił prawdziwych koneserów dobrej muzyki.
Każdego dnia po zmroku prezentowano zachwycające aranżacje świetlne przy Starym Dworcu. Przy tej okazji zorganizowano konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie aranżacji. Zdjęcia można wysyłać do końca lipca na adres gok@goczalkowicezdroj.pl.
Goczałkowicki Festiwal Róż to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego w sposób szczególny zwraca się uwagę na piękno, estetykę, doznania artystyczne. W tym roku uczestnikom w tej uczcie nie przeszkodził nawet chłód. Impreza została zorganizowana przez Gminę Goczałkowice-Zdrój, Uzdrowisko Goczałkowice Sp. z o.o., Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu Gwarek, Gminną Bibliotekę Publiczną, Gminny Ośrodek Kultury. Za koordynację i realizację projektu odpowiadał Gminny Ośrodek Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wydarzenie wpisało się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
pk
Współorganizatorami tegorocznej edycji Goczałkowickiego Festiwalu Róż byli: Gmina Goczałkowice – Zdrój, Uzdrowisko Goczałkowice Sp. z o.o., Zespół Sanatoryjno – Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu Gwarek, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury. Za koordynację i realizację projektu odpowiadał Gminny Ośrodek Kultury.
Imprezę wsparli lokalni przedsiębiorcy: Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze - Marek i Beata Dzida, Hurtownia Kwiatów Róża, Zakład Ogrodniczy - Renata i Jacek Muszyńscy, Zakład Ogrodniczy Danuta, Marian i Seweryn Spychała, Ogrody Pokazowe Kapias - Elżbieta i Bronisław Kapias, Instalatorstwo Elektryczne Jacek Wrona. Ponadto do oprawy artystycznej wydarzenia przyczynili się: Goczałkowicki Chór Semper Communio, Monika Mendrok – Mika i Paweł Mika, Atelier Florystyczne Alessandro - Aleksandra Bilik – Żemła, Stowarzyszenie Przeciw Nicości – Galeria Weranda oraz Joanna Rabaszowska- Grzyb. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia była firma Groda – Aranżacja Realizacja Światła.
Projekt dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gminny Ośrodek Kultury kieruje serdeczne podziękowania za okazaną pomoc do wszystkich, którzy w jakiejkolwiek formie uczestniczyli w organizacji VI Goczałkowickiego Festiwalu Róż.