DZIEŃ SENIORA 2017 W GMINIE GOCZAŁKOWICE - ZDRÓJ
Święty Jan Paweł II o seniorach pięknie powiedział: „Ludzie starsi pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej. Wykluczyć ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci, porzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość. Ludzie starsi dzięki swej dojrzałości i doświadczeniu mogą udzielać młodym rad i cennych pouczeń”.
Dziś na świecie żyje ponad 600 mln ludzi starszych. W naszym kraju seniorzy stanowią 15 procent społeczeństwa. Polacy żyją coraz dłużej, w ostatnich latach długość życia wydłużyła się o ponad trzy lata zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jak pokazują statystyki na przestrzeni ostatnich lat nastąpił ogromny wzrost liczby ludności w wieku emerytalnym. W 2050 roku ich liczba wzrośnie do ok. 11 mln! Naszą gminę zamieszkuje 527 osób powyżej 75 roku życia.
Dla podkreślenia roli osób starszych i zwrócenia uwagi na problemy osób dojrzałych (dyskryminacja, niepełnosprawność, odpowiednia opieka zdrowotna, udział w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw) ustanowiono 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, 20 października Europejskim Dniem Seniora a 14 listopada Ogólnopolskim Dniem Seniora.
W jesiennym kalendarzu naszej gminy nie mogło zabraknąć spotkania dedykowanego najstarszym mieszkańcom naszej miejscowości. W słoneczną środę, 19 października 2017 Wójt Gminy Gabriela Placha zaprosiła wszystkich seniorów powyżej 75 roku życia, do spędzenia wspólnego popołudnia w goczałkowickiej Karczmie Kuban. Spotkanie rozpoczął utalentowany uczeń szkoły podstawowej w Goczałkowicach Rafał Cebula, prezentując swoje umiejętności gry na trąbce. Przybyłym czas umilił Zespół folklorystyczny Goczałkowice, prezentując pieśni ziemi pszczyńskiej oraz znane piosenki biesiadne, których tony zachęciły zgromadzonych do wspólnego śpiewania. Ponadto wszyscy seniorzy otrzymali ufundowaną przez gminę tzw. Kopertę Życia, akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.
Wszystkim seniorom życzymy zdrowia, pogody ducha i jeszcze wielu spokojnych, dostatnich lat życia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się ponownie w jeszcze liczniejszym gronie.