Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i to, w niewielkiej gminie wiejskiej można było wysłuchać koncertu w wykonaniu wybitnych, niezwykle uzdolnionych muzyków i solistów. Taką okazję mieszkańcy Goczałkowic mieli 5 stycznia 2017 r., w kościele parafialnym p.w. św. Jerzego.
W wigilię święta Trzech Króli, ponad 50 członków Orkiestry Koncertowej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który od ponad 60-lat ukazuje bogactwo kultury narodowej, a w swych programach odwołuje się do rozwijającej się w duchu chrześcijaństwa narodowo-patriotycznej tradycji, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpiło w kolędowym repertuarze, uświetniając doroczny, goczałkowicki koncert świąteczno-noworoczny.
Licznie zgromadzoną widownię, tuż po księżach z goczałkowickiej parafii przywitała Wójt Gminy – Gabriela Placha, która podkreśliła, że dzisiejsze, uroczyste spotkanie w murach tej pięknej świątyni jest początkiem inauguracji 25-lecia powstania w naszej miejscowości niezależnego samorządu. Dodała, że każde wydarzenie jakie będzie odbywało się na przestrzeni rozpoczętego roku wejdzie w skład jubileuszowych obchodów.
Tuż po zakończeniu części oficjalnej, na głównym ołtarzu w strojach Księstwa Warszawskiego (nawiązujących do okresu z historii Polski, przypadającego na lata 1807-1814) ukazali się muzycy w towarzystwie trójki solistów ubranych w narodowe stroje szlacheckie. Artyści, w trakcie półtoragodzinnego występu zaprezentowali najpiękniejsze pieśni towarzyszące obchodom Bożego Narodzenia, przeplatane narracyjną opowieścią o pięknej i wielowiekowej tradycji spisywania utworów opowiadających o jednej z najbardziej magicznych nocy w dziejach ludzkości.
Tym sposobem, wszyscy przybyli na to wyjątkowe wydarzenie dowiedzieli się, że wśród polskich kolęd można wyróżnić liczne utwory o charakterze luźnych przyśpiewek, lirycznych kołysanek i podniosłych, patetycznych pieśni kościelnych. O pierwszych kolędach mówiono już w wiekach średnich - wyjaśniono. Z tamtego czasu pochodzi zaprezentowany przez orkiestrę „Christus natus est nobis – Chrystus nam się narodził”. Pośród kolęd można wyróżnić także pasterskie kolędy barokowe, m.in.: „Z narodzenia Pana”. Jako ciekawostkę artyści zaprezentowali również mniej znany nurt kolęd patriotycznych, pośród których do najbardziej znanych należy „Kolęda żółnierska”.
W trakcie trwania koncertu, nie zabrakło także tak popularnych i lubianych tytułów jak: „Jezus malusieńki”, „ Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „ Mędrcy świata”, „Przybieżeli do Betlejem” itp. oraz bardziej współczesnych pieśni świątecznych, który przykładem był utwór na co dzień śpiewany przez Annę Jurksztowicz – „A kto wie czy za rogiem”.
Koncert został podsumowany wykonaniem na cztery głosy kolędy „Bóg się rodzi, moc truchleje”.
Na zakończenie wspólnego kolędowania, Wójt Gminy wręczyła, na ręce kapelmistrza pamiątkę z pobytu w Goczałkowicach – artystycznego anioła z pracowni ceramiki – Joanny Rabaszowskiej-Grzyb, a Dyrektor GOK-u – Zofia Szołdra w imieniu całej, lokalnej społeczności wyraziła słowa uznania dla wszystkich członków orkiestry. „Prezentowana przez Państwa zespół muzyka dostarcza ponadczasowych treści, wywołuje zadumę, porusza serca i uskrzydla duszę, a poziom artystyczny wykonania wzbudza zachwyt i podziw”.