Każda gmina wiejska raz w roku organizuje jedno z ważniejszych dla miejscowej społeczności wydarzeń – doroczne święto plonów honorujące ludzi, którzy poświęcili swe życie ciężkiej i żmudnej pracy na roli. Zwyczajowo, według dawnej polskiej tradycji dożynki przypadają na przełom sierpnia i września, kiedy to pustoszeją pola, a po brzegi zapełniają się stodoły.
W Goczałkowicach-Zdroju żniwne święto zaplanowano na ostatnią sobotę wakacji. Obchody, rozpoczęły się 27 sierpnia o godz. 15.00 mszą św. w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. Proboszcz Lesław Przepłata. Na miejsce uroczystości obrzędowych po raz kolejny wybrano łąkę, zlokalizowaną w sąsiedztwie baru „u Makusia”, gdzie tuż po godz. 16.00 w uroczystym korowodzie, złożonym z pięknie przybranych na tą okazję maszyn rolniczych oraz konnych zaprzęgów przewieziono koronę dożynkową. Wraz z przybyciem na miejsce Starostowie Dożynkowi – Edyta i Andrzej Hamerlakowie przekazali na ręce Wójta Gminy – Gabrieli Placha oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Piotra Jacka chleb obrzędowy – symbol płodności i urodzaju, który został podzielony pośród zebranych rolników, zaproszonych gości i mieszkańców gminy. Część oficjalną imprezy zakończył Starosta Pszczyński – Paweł Sadza, który podkreślił, że Goczałkowice-Zdrój, to jedyna gmina powiatu, w której tradycyjna kultura i tradycyjne rolnictwo idealnie współgra z nowoczesnością i rozwiązaniami na miarę XXI wieku.
Następnie Dyrektor GOK-u – Zofia Szołdra zaprosiła na scenę Zespół Folklorystyczny Goczałkowice, który zwyczajowo zaprezentował pieśni obrzędowe Ziemi Pszczyńskiej. Tuż po nich rozpoczął się koncert Goczałkowickiej Orkiestry Dętej, która oprawę artystyczna zapewniła również w trakcie kościelnego nabożeństwa. W dalszej kolejności programu przyszedł czas na zabawę taneczną z muzyczno – wokalnym zespołem „3 i pół”, która potrwał do późnych godzin nocnych.
W ramach obchodów, z inicjatywy rolników, jak co roku na stołach, w formie poczęstunku pojawił się śląski kołocz oraz chleb ze smalcem. Dodatkowo miłośnicy tradycyjnych smaków kulinarnych mogli skorzystać z różnorodnych przysmaków jakie oferowały stoiska gastronomiczne, a amatorzy mechanizacji mogli z bliska obejrzeć wystawę sprzętu gospodarczego.
Organizatorzy święta: Rolnicy, Komisja Rolnictwa i Spraw Społecznych, Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury nie zapomnieli również o najmłodszych, na których w tym wyjątkowym, dniu czekał darmowy plac zabaw oraz rozwijające wyobraźnię i kreatywność warsztaty artystyczne zorganizowane przez fundację „Jestem Tu”.