Etnografia, to dziedzina nauki skupiona wokół człowieka, jako nośnika różnorodnej kultury, przejawiającej się w wierzeniach, sztuce, języku i codziennych praktykach itp. Zajmuje się m.in. badaniami nad społeczną rolą, jaką odgrywa jednostka na tle większej grupy etnicznej.
Ważnym aspektem współczesnej cywilizacji jest uświadamianie, że każdy z nas jest nośnikiem innego kodu kulturowego, który poznajemy w procesie wychowania. Dziecko rodzi się jako czysta karta, która kształtuje się w trakcie całego życia.
W trakcie rozwoju, istotną kwestią jest wpajanie najmłodszym, że odmienność i egzotyka nie jest czymś złym, a poznawanie innych zwyczajów i zasad postępowania może poszerzać horyzonty i uczuć tolerancji.
Kierując się tą myślą, Gminny Ośrodek Kultury 19 sierpnia 2016 r., dzięki uprzejmości fundacji „Jestem Tu” zaprosił dzieci w wieku od 7 do 12 lat, na dwugodzinne warsztaty etnograficzne, zatytułowane „Dzika Afryka”.
W ramach spotkania, mali uczestnicy wszystkimi zmysłami poznali jak wygląda kultura plemion zamieszkujących czarny ląd. Ponadto, mieli również okazję nauczyć się paru oryginalnych zwrotów w języku suahili oraz kilku zabaw rodem z Afryki, które ćwiczyli na boisku do piłki plażowej przy siedzibie GOK-u. Na zakończenia zajęć dzieci z materiałów recyklingowych zbudowały ogromną żyrafę „pet”.
Serdecznie dziękujemy za udział!