W zabytkowych wnętrzach budynku starego młyna, zlokalizowanego przy odrestaurowanych Stajniach Książęcych w Pszczynie, można do końca listopada obejrzeć wyjątkową wystawę prezentującą prace artystów, których życie i twórczość ściśle związane jest z Ziemią Pszczyńską.
Ośmiu twórców i sześć odrębnych dziedzin sztuki: malarstwo, rzeźba, grafika, ceramika oraz tkanina artystyczna zapraszają widza na wystawę, zatytułowaną tajemniczym zwrotem „To tutaj”. To tutaj, to ich miejsce na ziemi. Miasto i wsie, które stały się dla nich domem. Dla jednych domem, z wyboru, który raz odkryty, zapadł w sercu na zawsze, dla innych domem w którym przyszło im się urodzić, spędzić dzieciństwo, młodość oraz późniejsze lata swego życia.
Tak było w przypadku goczałkowickiego artysty-rzeźbiarza, Stanisława Hochuła, którego prace można obejrzeć w pszczyńskiej galerii. Pan Stanisław sam o sobie mówi, że „interesuje go pełno przestrzenna rzeźba, taka, że składające się na nią formy są w pełni urzeczywistnione i opracowane jako masy przeciwstawne (..), a dzięki doświadczeniu i obserwacji natury odkrywa, że pewne właściwości rzeźby nabierają fundamentalnej wagi: prawdy w stosunku do materiału, trójwymiarowości oraz wizji i ekspresji”. Swoje prace tworzy na pograniczu realizmu i barokowej dynamiki, co doskonale oddaje „Filozof”, „Niobe”, czy też „Głowa tragiczna”.
Łącznie, we młynie prezentowanych jest, siedem dzieł rzeźbiarza, spośród których, zwłaszcza dla goczałkowickiego widza najważniejsze znaczenie będzie mieć zapewne figura św. Jerzego, która przez długie lata zdobiła ołtarzową część kościoła parafialnego po wezwaniem świętego.
Odwiedzając wystawę, warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo jednej historii i krajobrazu kulturowego w jakim tworzyli artyści, ich prace cechuje niezwykła różnorodność i wewnętrzny indywidualizm.